Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


29.6.2010, godz.: 19:16, źródło: www.fn.org.pl

LIPIEC W KINIE ILUZJON FILMOTEKI NARODOWEJ

Informacja prasowa, 29 czerwca 2010 r. W Muzeum Narodowym trwa właśnie wystawa ARS HOMO EROTICA. W lipcu ulicami Warszawy przemaszeruje Parada Równości. Nadarza się zatem okazja by w Iluzjonie zaprezentować przegląd filmowy pod hasłem CELULOIDOWA ARS HOMO EROTICA, obrazujący obecność wątków homoseksualnych w historii kina, od epoki Wielkiego Niemowy aż po produkcje najnowsze. Homoseksualizm dla wielu twórców filmowych stał się poręcznym medium za pomocą, którego dokonywali głębokiej wiwisekcji socjologicznej i świadomościowej współczesnych społeczeństw. Prezentowana przez nas dwudziestka jest dostatecznie reprezentatywna by ów proces, rozpisany na dziewięć dziesięcioleci, przedstawić.

Pokażemy m.in. dwa filmy nieme: Puszka Pandory G.W. Pabsta i Michael T.C. Dreyera (oba filmy muzycznie zilustruje Marcin Mazurek). Z lat późniejszych warto wspomnieć dwie znakomite adaptacje sztuki Christy Winsloe Dziewczęta w mundurkach (1931 i 1958), głośnie produkcje angielskie: Smak miodu Richardsona i Niedziela, przeklęta niedziela Schlesingera, widowiskowego Orlanda Sally Potter i filmy najnowsze – Obywatela Milka Gusa van Santa, Samotnego mężczyznę Toma Forda a także Capote’a Millera.

Naszą ambicją jest nie tylko wyświetlenie filmów, ale również przybliżenie widzom kontekstu i historii ich powstania, stąd większość z prezentowanych dzieł opatrzona będzie prelekcją. Do grona prelegentów udało nam się zaprosić wybitnych filmoznawców, kulturoznawców i literaturoznawców. Z widzami spotkają się m.in. Łukasz Maciejewski, Angelika Kuźniak, Tomasz Basiuk, Anna Taszycka, Piotr Sołodki i Samuel Nowak.

24 lipca przypada 110. rocznica urodzin Aleksandra Żabczyńskiego – aktora, który przed wojną bił rekordy popularności, ciesząc się powszechną sympatią widowni filmowej. W związku z rocznicą, 23 lipca o godz. 19.30 w kinie Iluzjon odbędzie się wieczór specjalny, podczas którego wyświetlimy film dokumentalny z 2009 roku Ty nie zapomnisz mnie w reżyserii Marka Maldisa – filmowy zapis bogatej i pięknej biografii aktora, a następnie odbędzie się koncert piosenek Żabczyńskiego w wykonaniu utalentowany młodego wokalisty, laureata wielu prestiżowych nagród – Jana Traczyk.

Korzystając z okazji w cyklu POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT... przypomnimy pięć filmowych wcieleń aktora wykreowanych w takich filmach jak Zapomniana melodia (r. Konrad Tom, Jan Fethke), Manewry miłosne (r. Jan Nowina-Przybylski, Konrad Tom), czy Tajemnica panny Brinx (r. Bazyli Sikiewicz).

W kolejnym cyklu, w filmach portretujących życie toczące się innym rytmem – niespiesznym i wolnym od wielkomiejskiego zgiełku, pokażemy wszystkie UROKI PROWINCJI. Wiele pięknych filmów tego nurtu powstało w kinie polskim – stąd obecność w zestawie takich tytułów jak: Nad rzeką, której nie ma i Kobieta z prowincji Andrzeja Barańskiego, a także m.in. U Pana Boga za piecem Jacka Bromskiego, Wino truskawkowe Dariusza Jabłońskiego. Licznie także jest reprezentowana kinematografia czeska, również chętnie eksploatująca ten temat (Tysiącletnia pszczoła Juraja Jakubisko, Pali się moja panno Formana i Postrzyżyny Jiřego Menzla).

W lipcu przypomnimy również sylwetkę FERNANDELA – francuskiego aktora o charakterystycznej, zapadającej w pamięć urodzie. Aktor zasłynął rolami komediowymi takimi jak wyświetlane na ekranie Iluzjonu Pięcioraczki czy Wróg publiczny nr 1 (oba w reżyserii Henri Verneuila) oraz Czerwona oberża Claude’a Autant-Lara, ale nie stronił również od kreacji dramatycznych, co udowodnimy filmami Zakazany owoc Henri Verneuila i Jej pierwszy bal Julien Duviviera.

Zapraszamy do Iluzjonu!

Szczegółowe informacje na stronie www.fn.org.pl.

Bilety w cenie 11-15 zł.

KINO ILUZJON

BIBLIOTEKA NARODOWA

AL. NIEPODLEGŁOŚCI 213, wejście A

« przejdź do archiwum informacji »
« powrót do strony głównej

KOMENTARZE
brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ
Twój podpis

Twój komentarz


brak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt