Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


31.8.2009, godz.: 09:32, źródło: Filmoteka Narodowa

wrzesień w Iluzjonie

wrzesień w Iluzjonie zdominują cztery wydarzenia:
  • Festiwal Warszawa Singera,
  • obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej,
  • przegląd klasyki kina japońskiego oraz pożegnanie znakomitego aktora – Zbigniewa Zapasiewicza.


We wrześniu kino Iluzjon kontynuować będzie rozpoczęty 30 sierpnia przegląd PRZERWANE BIOGRAFIE. Ofiary Holocaustu w polskim kinie przedwojennym. Program ten prezentowany w ramach VI Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, ma na celu przybliżenie szerszej publiczności sylwetek kilkunastu znakomitych postaci kinematografii polskiej, ludzi którzy stracili życie w czasie II wojny światowej z powodu żydowskiego pochodzenia. W ramach tego przeglądu zaprezentujemy wybór wspaniałych przedwojennych komedii m.in. KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ (r. Michał Krawicz, 1932) z muzyką, zamordowanego w czasie likwidacji getta lwowskiego, Szymona Kataszka, oraz KŁAMSTWO KRYSTYNY (r. Henryk Szaro, 1938) i ABC MIŁOŚCI (r. Michał Waszyński, 1935) - ze znakomitą rolą Adolfa Dymszy - do których scenografię stworzył rozstrzelany w 1944 r. na Pawiaku Jacek Rotmil.


70. rocznica wybuchu II wojny światowej jest okazją do przypomnienia znakomitych, klasycznych filmów odnoszących się do wojennych wydarzeń. W przeglądzie TEATR WOJNY – W 70. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ przedstawimy zarówno kameralne dramaty psychologiczne ukazujące uwikłanie jednostki w mielące wszystko tryby machiny Historii, jak i wielkie widowiska filmowe przywołujące znane wszystkim z podręczników epizody wojenne. Chcemy także przedstawić Państwu filmy dokumentalne – te które powstawały już po wojnie, jak i te które stanowiły swego rodzaju przygotowanie do niej. Stąd obecność w programie głośnego filmu Leni Riefenstahl z 1934 r. TRIUMF WOLI, jako filmowej zapowiedzi przyszłych dramatycznych wydarzeń. Zestawiliśmy ten tytuł z dokumentalnym filmem Fritza Hipplera KAMPANIA W POLSCE (Feldzug in Polen) zrealizowanym jeszcze w 1939 r. – dokumentalnym zapisem przebiegu kampanii wrześniowej widzianej oczami niemieckich propagandzistów. Chcemy w ten sposób nie tylko zaprezentować bezcenne - z punktu widzenia historycznego - materiały filmowe, ale przede wszystkim pokazać, jak wielką rolę odgrywał film zaprzęgnięty w służbę propagandy hitlerowskiej. Z kolei 17 września pokażemy słynny dokument Aleksandra Dowżenki – OSWOBODZENIE – traktujący o „wyzwoleniu” zachodniej Białorusi i Ukrainy spod „okrutnego panowania polskich panów”. Ten owoc tym razem propagandy sowieckiej, znakomicie unaocznia dramat losów Polski i Polaków tego tragicznego okresu. W programie wieczoru inaugurującego proponujemy natomiast zestaw unikalnych polskich filmów dokumentalnych, przywołujących atmosferę przedwrześniowej Polski, a także obrazujących działania wojenne po wkroczeniu na ziemie polskie wojsk niemieckich i radzieckich.

Przeglądowi „TEATR WOJNY – W 70. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ” towarzyszyć będzie wystawa plakatów filmowych o tematyce wojennej.


We wrześniu zapraszamy na przegląd KLASYKA KINA JAPOŃSKIEGO. Pokażemy wejdzie 14 filmów z lat 1951-1985. Oprócz takich arcydzieł jak TRON WE KRWI (Kumonosu-jô) czy RASHOMON (Rashômon) Akiry Kurosawy, przypomnimy mniej znane szerszej publiczności dzieła takich twórców jak: Keneto Shindô - KOBIETA DIABEŁ (Onibaba) z 1964 roku oraz ŻYCIE CHIKUZANA (Chikuzan hitori tabi) z 1977 roku; Masaki Kobayashi - BUNT (Jôi-uchi: Hairyô tsuma shimatsu) z 1967 r.; czy Yasujiro Ozu, który w 1953 roku stworzył piękną i nostalgiczną TOKIJSKĄ OPOWIEŚĆ (Tôkyô monogatari).

Projekcję TOKIJSKIEJ OPOWIEŚCI (23 września) poprzedzi spotkanie z prof. Krzysztofem Loską, autorem książki Poetyka filmu japońskiego.

W trakcie trwania przeglądu książkę będzie można zakupić w promocyjnej cenie w kinie Iluzjon.Miesiąc zakończymy mini-przeglądem stanowiącym hołd dla jednego z największych aktorów polskich, Zbigniewa Zapasiewicza. Ten znakomity aktor filmowy i teatralny, pedagog warszawskiej PWST zmarł 14 lipca 2009 roku w Warszawie.

Zapasiewicz był jednym z ulubionych aktorów Krzysztofa Zanussiego. Z długoletniej współpracy tego niezwykłego tandemu narodziło się kilka znakomitych obrazów, które pokażemy w Iluzjonie. Będzie to m.in. film, który stał się sztandarowym dziełem kina moralnego niepokoju - BARWY OCHRONNE z 1976, kameralny dramat telewizyjny ZA ŚCIANĄ oraz ŻYCIE JAKO ŚMIERTELNA CHOROBA PRZENOSZONA DROGĄ PŁCIOWĄ, za który Zapasiewicz otrzymał nagrodę Orła Polskiej Akademii Filmowej oraz nagrodę za najlepszą rolę męską na festiwalu w Santa Monica. Wyświetlimy także znakomity fresk historyczny Janusza Zaorskiego opisujący niezwykłe dzieje Polski począwszy od 1933 aż do 1956 roku - MATKA KRÓLÓW oraz BARYTON, tego samego reżysera.

Więcej informacji w załącznikach i na stronie www.fn.org.pl

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej tymczasowo mieści się w audytorium im. Dembego w Bibliotece Narodowej, al. Niepodległości 213, wejście A.

« przejdź do archiwum informacji »
« powrót do strony głównej

KOMENTARZE

rchwejel
yQ6dIZ <a href="http://jycyxcz wexep.com/">jycyx czwexep</a>, [url=http://otemikhgfwpd. com/]otemikhgfwpd[/url], [link=http://xbufhozmudys .com/]xbufhozmudys[/link] , http://vtymzhwkrkdm.com/

DODAJ KOMENTARZ
Twój podpis

Twój komentarz


brak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt