Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


4.6.2009, godz.: 19:35, źródło: FILMOTEKA NARODOWA

KINO ILUZJON W CZERWCU

W czerwcu w dniach 22.-29.06 Kino Iluzjon zaprosi widzów na spotkanie z MERYL STREEP, która 22 czerwca skończy 60 lat.

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej tymczasowo mieści się w audytorium im. Dembego w Bibliotece Narodowej,
al. Niepodległości 213, wejście A.

W czerwcu w dniach 22.-29.06 Kino Iluzjon zaprosi widzów na spotkanie z MERYL STREEP, która 22 czerwca skończy 60 lat. Wśród propozycji cyklu znajdzie się jedenaście filmów z jej bogatego dorobku filmowego.
Ta wybitna aktorka zasłużyła sobie na miano prawdziwej mistrzyni kreacji filmowej, stając się niedoścignionym wzorem dla wielu młodszych i starszych adeptów sztuki aktorskiej. Każda jej rola, w błahym nawet filmie, zasługuje na uwagę. W wybitnych dziełach, które przeszły już do historii kina, stworzyła niezapomniane, zapadające głęboko w pamięć portrety nietuzinkowych postaci, fascynujących i obdarzonych charyzmą. W lżejszych filmach, od których nie stroniła zwłaszcza w latach 90., brawurowo potrafiła wyeksponować akcenty groteski czy też nawet zwariowanej burleski. Meryl Streep, choć nie ma urody typowej współczesnej gwiazdy filmowej i nie jest znana z okładek prasy brukowej, jest dziś jedną z najbardziej kasowych aktorek na śwświecie, co pozwala pokładać wiarę w tzw. masowy gust publiczności.
Przegląd otworzy jej ekranowy debiut JULIA Freda Zinnemanna z 1977 roku, w którym Streep zagrała wprawdzie drugoplanową, ale bardzo wyrazistą rolę. Meryl Streep, jak dotychczas, otrzymała 15 nominacji do Oscara, z czego zdobyła 2 statuetki za filmy: SPRAWA KRAMERÓW (Kramer vs. Kramer) w reż. Roberta Bentona z 1979 roku oraz WYBÓR ZOFII (Sophie’s Choice) w reż. Alana J. Pakuly z 1982 roku, których nie mogło zabraknąć w Iluzjonie.
Ponadto pokażemy MANHATTAN Woody’ego Allena z 1979 r.; KOCHANICĘ FRANCUZA (The French Lieutenant's Woman) Karela Reisza, z 1981 r., gdzie partnerowała Jeremiemu Ironsowi i POŻEGNANIE Z AFRYKĄ (Out of Africa) Sydneya Pollacka z 1985 r., w którym wcieliła się w postać duńskiej pisarki i podróżniczki - Karen Blixen .
Nie zabraknie również kreacji Meryl Streep z ostatnich lat. Będzie można zobaczyć DOM DUSZ (The House of the Spirits) w reż. Bille Augusta z 1993 roku według powieści Isabel Allende, TAŃIEC ULOTNYCH MARZEŃ (Dancing at Lughnasa) Pata O'Connora z 1998 roku oraz dwie ekranizacje z 2002 roku: GODZINY (The Hours) w reż. Stephena Daldry’ego, zrealizowane na podstawie powieści Michaela Cunninghama i ADAPTACJĘ (Adaptation) r. Spike Jonze, na podstawie książki Susan Orlean.
Na zakończenie cyklu zapraszamy na jeden z najnowszych filmów aktorki, MAMMA MIA! w reż. Phyllidy Lloyd z 2008 r.

W czerwcu Iluzjon przybliży widzom KINO KOSTIUMOWE. Cykl potrwa od 2. do 23. czerwca i rozpocznie go produkcja Wernera Herzoga z 1976 roku SZKLANE SERCE (Herz aus Glas), w którym reżyser rysuje panoramę XIX -wiecznej Bawarii.
Następnie przeniesiemy się do ogarniętej walkami religijnymi XVI-wiecznej Francji, by śledzić losy Jeanne Moreau w roli tytułowej KRÓLOWEJ MARGOT w reż. Jeana Dréville’a z 1954 roku. Również we Francji toczy się akcja kolejnych filmów przeglądu: w MIŁOSCI SWANNA (Un Amour de Swann) Volkera Schlöndorffa z 1983, inspirowanej powieścią Marcela Prousta: „W poszukiwaniu straconego czasu” z Jeremy Ironsem oraz w filmie BENIAMIN, CZYLI PAMIĘTNIK CNOTLIWEGO MŁODZIEŃCA (Benjamin, ou les mémoires d'un puceau) r. Michel Deville z 1967 r., pastiszu XVIII-wiecznej literatury libertyńskiej, gdzie w jednej z ról wystąpiła Catherine Deneuve. A w czasach Ludwika XIII poznajemy tytułowego CYRANO DE BERGERACA (Cyrano de Bergerac) r. Jean-Paul Rappeneau z Gérardem Depardieu w roli głównej.
Do mitologicznego świata nawiązują dwa filmy: grecka ELEKTRA na podstawie Eurypidesa w reżyserii Michaela Cacoyannisa z 1962 r. oraz HELENA TROJAŃSKA (Helen of Troy) Roberta Wise z 1955 r., historia zaczerpnięta z Iliady, superprodukcja z Brigitte Bardot w roli niewolnicy królowej Sparty.
Akcja dwóch kolejnych filmów rozgrywa się w Rosji. Do XIII wieku przeniesie nas mistrzowski ALEKSANDER NEWSKI (Aleksandr Niewskij) Siergieja Eisensteina z 1938 roku, a do carskiej Moskwy końca XIX wieku CYRULIK SYBERYJSKI (Sibirskij cirulnik) Nikity Michałkowa z 1998 r.
Spośród filmów, których akcja rozgrywa się na ziemiach brytyjskich znajdzie się JABBERWOCKY Terry’ego Gilliama z 1976 r., na motywach Lewisa Carolla, utrzymana w konwencji surrealistycznego humoru parodia epickich poematów rycerskich; TESS Romana Polańskiego z 1979 r., adaptacja rozgrywającej się w wiktoriańskiej powieści Thomasa Hardy'ego pt. „Tessa d'Urbeville”; osadzona w XVIII stuleciu w Anglii komedia Tony’ego Richardsona JOSEPH ANDREWS oraz opowieść rozgrywająca się na przestrzeni 400 lat, począwszy od roku 1600, ORLANDO w reż. Sally Potter z 1992 r. z Tildą Swinton w roli Orlanda – Orlandy.
Natomiast do słonecznej Italii przeniesiemy się dzięki dwóm adaptacjom Szekspira: z Kennethem Branaghem zawitamy na Sycylię w znakomitej komedii WIELE HAŁASU O NIC (Much Ado About Nothing) z 1993 r., odwiedzimy Weronę dzięki ROMEO I JULII. Franco Zeffirelliego z 1968 r.
Włochy to również miejsce akcji filmu ŚWIĘTY MICHAŁ MIAŁ KOGUTA (San Michele aveva un gallo) w reżyserii braci Taviani z 1972 r. Na koniec podróży włoskich wraz z Heleną Bonham Carter udamy się do Florencji w filmie POKÓJ Z WIDOKIEM (A Room With a View) w reżyserii Jamesa Ivory z 1985 roku.
Ponadto pokażemy musical z Barbrą Streisand HELLO, DOLLY! r. Gene Kelly, z 1969 roku, którego akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Nowym Jorku; monumentalną epopeję o słynnej bitwie pod WATERLOO Siergieja Bondarczuka z 1970 r.; HARAKIRI (Seppuku) w reż.. Masaki Kobayashi, z 1962 r., o XVII wiecznym Tokio oraz imponujący RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE Wojciecha Jerzego Hasa z 1964, adaptację wielowątkowej i wielopłaszczyznowej opowieści Jana Potockiego.

W czerwcu będziemy obchodzić 40. rocznicę śmierci pisarza MARKA HŁASKI (zm. 14 VI 1969 w Wiesbaden w Niemczech). W dniach 14.-16.06 Kino Iluzjon przypomni najważniejsze adaptacje prozy tego niepokornego twórcy.
Wyświetlimy - zrealizowaną na motywach autobiograficznego opowiadania Hłaski pt.: „Następny do raju” - BAZĘ LUDZI UMARŁYCH w reż. Czesława Petelskiego z 1958 r.; PĘTLĘ Wojciecha Jerzego Hasa z 1957 roku, adaptację wczesnego opowiadania Marka Hłaski pod tym samym tytułem z wyśmienitą kreacją Gustawa Holoubka ; ÓSMY DZIEŃ TYGODNIA (Der achte Wochentag) w reżyserii Aleksandra Forda z 1958 roku z Sonią Ziemann, późniejszą żoną Hłaski; film dyplomowy absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej KONIEC NOCY z 1956 r., do którego Hłasko współtworzył scenariusz oraz SONATĘ MARYMONCKĄ w reż. Jerzego Ridana z 1987 r., opartą na motywach pierwszej, niezwykle niedocenianej i wielokrotnie przerabianej, powieści Hłaski wydanej dopiero po śmierci autora. Pokażemy też dokument Andrzeja Titkowa z 1986 roku PIĘKNY DWUDZIESTOLETNI - swoisty hołd złożony twórcy.

W czerwcu Iluzjon nie zapomni o dzieciach i w ramach cyklu ILUZJON DZIECIOM i 1 czerwca w Dzień Dziecka zaprosi na PODRÓŻE GULIWERA (Gulliver's Travels) w reż. Dave’a Fleischera, ekranizację powieści Jonatana Swifta z 1939 roku; NIEDŹWIADKA (L'ours) z 1988 r. w reżyserii Jean-Jacquesa Annaud, oraz 11.06. MAŁĄ KSIĘŻNICZKĘ (The Little Princess) Waltera Langa z 1939 r. z Shirley Temple w roli głównej.

Iluzjon pamięta także o 20. rocznicy „wyborów czerwcowych” do parlamentu i 4 czerwca pokaże CZŁOWIEKA Z MARMURU Andrzeja Wajdy z 1976 r., pokaz poprzedzi projekcja archiwalnej Polskiej Kroniki Filmowej sprzed 20 lat.

Tradycyjnie Iluzjon zaprosi na KALEJDOSKOP FILMOWY, w ramach którego w ciągu całego miesiąca pokaże: zdobywcę Cezara '89 za najlepszy film zagraniczny BAGDAD CAFÉ (Out of Rosenheim/ Bagdad Café) w reż. Percy Adlona z 1987 roku; musical z Catherine Deneuve PARASOLKI Z CHERBOURGA (Les parapluies de Cherbourg / Die Regenschirme von Cherbourg) w reż. Jacquesa Demy z 1964 r.; BRZUCH ARCHITEKTA (The Belly of an Architect / Il ventre dell'architetto) w reż. Petera Greenawaya z 1987 r.; MOJĄ LEWĄ STOPĘ (My Left Foot) r. Jim Sheridan, z 1989 r. z nagrodzonym Oscarem Danielem Day-Lewisem; obsypany Oscarami 74’ film ŻĄDŁO (The Sting) w reż. George’a Roy Hilla z 1973 r.; SŁODKIE ŻYCIE (La dolce vita / La douceur de vivre) Federico Felliniego z 1959 r. z niezapomnianą rolą Marcello Mastroianniego; ZAWÓD: REPORTER (Professione: reporter/Profession: reporter/El reportero) Michelangelo Antonioniego z 1974 r. z Jackiem Nicholsonem oraz kultową komedię REJS Marka Piwowskiego z 1970 r.

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej tymczasowo mieści się w audytorium im. Dembego w Bibliotece Narodowej,
al. Niepodległości 213, wejście A.


« przejdź do archiwum informacji »
« powrót do strony głównej

KOMENTARZE
brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ
Twój podpis

Twój komentarz


brak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt