Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


3.12.2008, godz.: 13:34, źródło: Biblioteka Narodowa

"Zbigniew Herbert 1924-1998. Portrety i autoportety z archiwum pisarza" - wystawa

Biblioteka Narodowa zaprasza na wystawę monograficzną
Zbigniew Herbert (1924–1998) Portrety i autoportrety z archiwum pisarza
ostatnie z cyklu wydarzeń Roku Zbigniewa Herberta organizowanych przez koordynatora Roku - Bibliotekę Narodową

Miejsce i czas
Otwarcie wystawy odbędzie się 10 grudnia 2008 o godz. 14 w gmachu głównym Biblioteki Narodowej (al. Niepodległości 213, wejście A) w drugą rocznicę przekazania BN przez spadkobierców spuścizny po Zbigniewie Herbercie. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prezentacja Inwentarza Archiwum Zbigniewa Herberta oraz przekazanie Bibliotece Narodowej korespondencji rodzinnej będącej w posiadaniu siostry Poety Haliny Herbert – Żebrowskiej.

Wystawa będzie otwarta
od 11 grudnia 2008 do
14 lutego 2009,
w godzinach 10–18, w soboty 10–15.
Wstęp wolny.


Obiekty
Na wystawie ukazującej swoisty biograficzny portret Poety – prezentowane będą oryginalne rękopisy i maszynopisy wierszy (w tym m.in. „Dlaczego klasycy”, „Potęga smaku”, „Przesłanie Pana Cogito”), esejów (z tomów „Barbarzyńca w ogrodzie”, „Martwa natura z wędzidłem”, „Labirynt nad morzem”), materiały warsztatowe do planowanych i nienapisanych tekstów, notatniki, szkicowniki, fotografie, listy przyjaciół.
Obiekty pochodzą z Archiwum Zbigniewa Herberta, którego właścicielem i opiekunem jest Biblioteka Narodowa (nieliczne pochodzą ze zbiorów Katarzyny Herbert). Prezentowane będą także nagrania głosu Herberta czytającego swoje utwory oraz pierwszy film dokumentalny poświęcony Poecie z 1969 r. Na wystawie znajdą się także specjalne ekrany dotykowe, dzięki którym będzie można przeglądać szkicowniki i notatniki Poety.
Przewodnikiem po wystawie i katalogu jest linia chronologiczna życia Poety oraz on sam – Herbert i jego alter ego, Pan Cogito – komentujący swoje życie i twórczość w rozmowach, formach poetyckich, eseistycznych i publicystycznych.

Publikacje
Przez cały czas trwania wystawy będzie można nabyć przygotowane z tej okazji publikacje Biblioteki Narodowej: katalog oraz specjalne wydanie wiersza „Nike która się waha” w przekładzie na 27 języków. Dostępne też będą edycje jego wierszy, esejów, dramatów, rozmów, korespondencji Herberta oraz publikacje o nim.

Biblioteka Narodowa
Kontakt:
Henryk Citko (autor scenariusza wystawy)
tel.: 022 531 02 27; mail: h.citko@bn.org.pl

Henryk Citko:
Próba ogarnięcia uniwersum wielkiego humanisty jakim był Zbigniew Herbert – uniwersum składającego się z jednej strony z jego refleksji nad światem, historią i kulturą, z drugiej ze zbioru tych wszystkich okoliczności, w jakich owa refleksja się dokonywała – jest zamierzeniem karkołomnym.
Prezentowana wystawa, kończąca Rok Zbigniewa Herberta, jest próbą przekroju tego uniwersum. Została skonstruowana ze słów, jakie nam pozostawił, i materialnych świadectw jego zmagania się ze świadomie wybranym, trudnym losem artysty. Tymi materialnymi świadectwami są rękopisy i maszynopisy utworów, materiały warsztatowe, tysiące rysunków, listy od przyjaciół, znajomych, wydawców, dokumenty osobiste, nagrody, fotografie i inne archiwalia. Biblioteka Narodowa szczyci się posiadaniem tego skarbu i dzieli się nim. Wybrane materiały przypominają te znane i te mniej znane szczegóły bogatego i intensywnego życia Herberta. Wszystkie one są tylko fragmentami portretu Herberta. Autoportet zawarł w swojej twórczości – pełnej ważnych pytań i inspirującej.
Takimi słowami Czesław Miłosz żegnał swojego przyjaciela i adwersarza dziesięć lat temu: „Herbert jako poeta był najrozmaiciej interpretowany i chyba żaden jego obraz nie wyczerpuje treści jego dzieła, toteż coraz to nowe interpretacje będą się mnożyły. A co do jego życia, to było trudne, i co sam dzisiaj, jestem pewien, chciałby usłyszeć, to że zostało wynagrodzone wiecznotrwałym laurem poetyckim za dzielność”.
Po dziesięciu latach moglibyśmy powtórzyć za Miłoszem wciąż to samo.

Wystawa będzie otwarta
od 11 grudnia 2008 do
14 lutego 2009,
w godzinach 10–18, w soboty 10–15.
Wstęp wolny.

gmachu głównym Biblioteki Narodowej
al. Niepodległości 213,
wejście A

« przejdź do archiwum informacji »
« powrót do strony głównej

KOMENTARZE
brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ
Twój podpis

Twój komentarz


brak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt