Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


6.9.2008, godz.: 03:58, źródło: Iluzjon Filmoteki Narodowej

ILUZJON WE WRZEŚNIU

Iluzjon Filmoteki Narodowej w 10 rocznicę śmierci największego japońskiego reżysera, Akiry Kurosawy, zaprasza we wrześniu na pokazy 18 jego filmów.
Bohaterką września będzie także Jadwiga Smosarska – gwiazda przedwojennego kina polskiego.
W ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, Iluzjon przygotował pięć filmów z udziałem Idy Kamińskiej.
We wrześniowym repertuarze znalazło się również dwanaście tytułów umieszczonych w cyklu „Kalejdoskop Komediowy”.


ILUZJON WE WRZEŚNIU:

Iluzjon Filmoteki Narodowej w 10 rocznicę śmierci największego japońskiego reżysera, Akiry Kurosawy, zaprasza we wrześniu na pokazy 18 jego filmów. Przegląd rozpocznie się 1 września projekcją filmu Pijany Anioł.

Akira Kurosawa urodził się 23 marca 1910 r. w Tokio. Jego pierwszym samodzielnie wyreżyserowanym filmem była Saga o judo (1943), zapowiedź indywidualnego stylu twórcy. W 1948 roku los zetknął go z aktorem Toshiro Mifune. W tym samym roku Kurosawa nakręcił z jego udziałem Pijanego anioła, co zapoczątkowało wieloletnią współpracę obu artystów. Światowy rozgłos zyskał twórca w 1951 roku filmem Rashomon (1950), który otrzymał "Złotego Lwa" w Wenecji oraz Oscara za najlepszy film zagraniczny i zwrócił uwagę świata na kinematografię japońską. Kolejne lata stanowią w karierze Akiry Kurosawy złoty okres. Powstają dzieła, które krytyka – szczególnie europejska – bez cienia wahania okrzyknęła arcydziełami kina światowego. Idiota (według Dostojewskiego), Siedmiu samurajów (nagroda "Srebrnego Lwa" na MFF w Wenecji '54), Tron we krwi, Ukryta forteca (nagroda "Srebrnego Niedźwiedzia" oraz FIPRESCI na MFF w Berlinie '59), Zły śpi spokojnie, Straż przyboczna, Sanjuro - samuraj znikąd, Rudobrody - to przykłady niektórych tylko tytułów. Warto przypomnieć, że w rodzinnej Japonii Kurosawa długo musiał czekać na pełne uznanie i należną mu pozycję.
Kiedy jednak w 1976 roku odbierał drugiego Oscara, a wcześniej Złoty Medal i nagrodę FIPRESCI na MFF w Moskwie '75 za film Dersu Uzała nikt już nie śmiał kwestionować jego wielkości.
Akira Kurosawa zmarł w Tokio 6 września 1998 roku, mając 88 lat.

Bohaterką września będzie także Jadwiga Smosarska – gwiazda przedwojennego kina polskiego, aktorka uwielbiana przez tłumy, okrzyknięta bezapelacyjną królową polskiego ekranu. W przeglądzie organizowanym z okazji 110 rocznicy jej urodzin przypadającej 23 września, znalazło się sześć filmów należących do klasyki przedwojennego polskiego kina m. in: Czy Lucyna to dziewczyna? (1934), Jadzia (1936), Skłamałam (1937). 23 września w Iluzjonie będzie można zobaczyć premierę najnowszego filmu dokumentalnego opisującego niełatwą drogę życiową Smosarskiej, wysłuchać wykładu prof. Małgorzaty Hendrykowskiej – autorki wydanej niedawno znakomitej biografii Smosarskiej (książka będzie dostępna w kasie kina w promocyjnej cenie od połowy września) a także obejrzeć kronikę filmową z zapisem wizyty aktorki w Warszawie w roku 1958.

Oba przeglądy – Kurosawy i Smosarskiej – dopełnią wystawy plakatów, programów i innych materiałów ikonograficznych ze zbiorów Filmoteki Narodowej.

W ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, Iluzjon przygotował pięć filmów z udziałem Idy Kamińskiej, wielkiej aktorki żydowskiego teatru i filmu – pamiętnej ze wstrząsającej roli w oscarowym, czechosłowackim filmie Sklep przy głównej ulicy.

We wrześniowym repertuarze znalazło się również dwanaście tytułów umieszczonych w cyklu „Kalejdoskop Komediowy”. Dobry nastrój zagwarantuje m.in. Woody Allen (Zelig), Terry Gilliam (Jabberwocky), Mel Brooks (Młody Frankenstein) czy Robert Altman (Idealna para).

Szczegółowy repertuar


« przejdź do archiwum informacji »
« powrót do strony głównej

KOMENTARZE

EQqwAjGautbZKgkaQrP
VBPvRJ , [url=http://bvlbysprgihn. com/]bvlbysprgihn[/url], [link=http://ddpjsqgokyfq .com/]ddpjsqgokyfq[/link] , http://tibmyapervbj.com/

xBsmaUsnHJeYgut
zp5cuO <a href="http://aasoxhe ifbmg.com/">aasox heifbmg</a>

pEIFqqypLPi
That's not just the best aneswr. It's the bestest answer!

DODAJ KOMENTARZ
Twój podpis

Twój komentarz


brak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt