Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


30.6.2008, godz.: 20:07, źródło: Biblioteka Narodowa

Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego – konkurs

Na Polu Mokotowskim powstanie Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego. Inspirowana trasą autentycznych spacerów wielkiego reportera, umożliwi wędrówkę śladami pisarza po jego drodze życiowej i twórczości, za pośrednictwem cytatów oraz fotografii. Ścieżka kończyć się będzie w Bibliotece Narodowej, w której czytelniach można studiować dzieła pisarza: blisko 30 tytułów w ok. 300 wydaniach - również w tłumaczeniach na 21 języków obcych. Otwarty konkurs na projekt plastyczno-architektoniczny Ścieżki ogłoszony został w poniedziałek, 23 czerwca o godz. 17 w Bibliotece Narodowej podczas finisażu wystawy zdjęć Kapuścińskiego „Twarze-furtki. Fotografie”.

zobacz relację z wystawy:Ścieżka Kapuścińskiego, z inicjatywy Rady i Zarządu Dzielnicy Ochota, jest wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Ochoty, Biblioteki Narodowej, Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji Bęc Zmiana. Ogłoszenie konkursu na projekt połączone było z finisażem wystawy „Twarze-furtki. Fotografie”, ponieważ to właśnie podczas swoich porannych spacerów po Polu Mokotowskim Ryszard Kapuściński wykonywał prezentowane na wystawie fotografie furtek. Spacery te, opisane w notatkach pisarza, stały się inspiracją dla pomysłodawców konkursu. Marek Miller z Laboratorium Reportażu ID UW, autor merytorycznych założeń Ścieżki mówi: planując Ścieżkę, przyjęliśmy bliską Kapuścińskiemu koncepcję kolażu, „lapidarium” którą wyznawał i praktykował w swojej twórczości. Pisarz sam zdefiniował lapidarium jako „miejsce, gdzie składa się znalezione kamienie, szczątki rzeźb i fragmenty budowli (...) Może pozostaną jako świadectwo czasu przeszłego, jako ślad prób, jako znaki? A może w naszym świecie, już tak rozrośniętym, tak ogromnym, a zarazem coraz bardziej chaotycznym i trudnym do objęcia, do uporządkowania, wszystko zmierza w stronę wielkiego collage'u, w stronę luźnego zbioru fragmentów, a więc – właśnie – w stronę lapidarium?” (Lapidarium I, 1988) Ścieżka będzie miała charakter spaceru po świecie Kapuścińskiego, po jego lapidarium – oznaczonym punktami. Każdy z punktów związany jest z przesłaniem – cytatem zaczerpniętym z dzieł pisarza, mającym charakter inspiracji do poszukiwań ostatecznej formy architektonicznej – zaprojektowanej przez uczestników konkursu.

Szczegóły konkursu:
Konkurs jest skierowany do studentów i absolwentów wydziałów architektury, projektowania oraz kierunków artystycznych szkół wyższych. Zadanie konkursowe polega na zaproponowaniu „znaku w przestrzeni”, małej formy architektonicznej, który stanowić będzie symboliczne nawiązanie do osoby Ryszarda Kapuścińskiego i jego twórczości, a jednocześnie wpisywać się w krajobraz i specyfikę Parku Pole Mokotowskie. Ścieżkę wyznacza 15 punktów, elementów jej towarzyszących, powinno być również 15.

Na zwycięzców czekają nagrody: I – 15 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł.

Autor (autorzy) zwycięskiej pracy, zostanie zaproszony do pracy nad realizacją projektu.
Wszystkie najciekawsze prace zgłoszone na konkurs, zostaną zaprezentowane jesienią tego roku na wystawie pokonkursowej.

Zakładany harmonogram konkursu:
  1. 15.10.2008 zakończenie przyjmowania zgłoszeń i projektów;
  2. 21.10.2008 obrady Jury;
  3. 26.10.2008 ogłoszenie wyników, konferencja prasowa, otwarcie wystawy pokonkursowej.


Prace zgłoszone na konkurs oceniać będzie Jury w składzie:
Alicja Kapuścińska; Piotr Żbikowski – Wiceburmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy; Jerzy Porębski – Dziekan Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Katarzyna Ratajczyk – Dyrektor Biura Promocji m.st. Warszawy; Andrzej Fogtt – Artysta; Jarosław Kozakiewicz – Artysta; Tomasz Gamdzyk - Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej; Prof. Janusz Adamowski – Dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego; Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Ścieżka Kapuścińskiego powstaje z inicjatywy Rady i Zarządu Dzielnicy Ochota. Jest wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, Biblioteki Narodowej, Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji Bęc Zmiana.

Organizatorem konkursu na opracowanie projektu koncepcyjnego elementów towarzyszących ścieżce spacerowej upamiętniającej Ryszarda Kapuścińskiego jest Urząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. Sekretarzem konkursu jest Fundacja Bęc Zmiana.

Regulamin Konkursu wraz załącznikami będzie dostępny na stronie Organizatora Konkursu www.urzadochota.waw.pl oraz Sekretariatu Konkursu www.funbec.eu/kapuscinski.

« przejdź do archiwum informacji »
« powrót do strony głównej

KOMENTARZE

AnceceProra
[url=http://moigadaniya-o nline.ru/]ăŕäŕíčĺ ďî đóęĺ áĺńďëŕňíî[/url]<br /> <br /> [url=http://medbaz .com/pages-more-262.html] ěîëî÷íčöŕ ëĺ÷ĺíčĺ[/url] íĺîáőîäčěî íŕ÷ŕňü ń óńňđŕíĺíč˙ ďđč÷číű, ęîňîđŕ˙ ďđčâĺëŕ ę ďî˙âëĺíčţ ęŕíäčäîçŕ.<br /> <br /> [url=http://zavest ate.ru]ďđŕâîâîĺ đĺăóëčđîâŕíčĺ ńäĺëîę ń íĺäâčćčěîńňüţ[/url]<br /> <br /> [url=http://sobstv eniky.ru/]áĺńďëŕňíűĺ äîńęč îáú˙âëĺíčé ďî íĺäâčćčěîńňč[/url]<br /> <br /> [url=http://www.to plistgames.ru/besplatnie- brauzernie-onlayn-igri/mo ya-derevnya]čăđŕňü îíëŕéí ěî˙ äĺđĺâí˙[/url]<br />

DODAJ KOMENTARZ
Twój podpis

Twój komentarz


brak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt