Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


1.3.2008, godz.: 13:05, źródło: Informator Pola Mokotowskiego

Park Światła - nadzieja na odudowę RKS Skra?

nowy pomysł na odbudowę świetności Skry ...a jakie jest Twoje zdanie o tym pomyśle?
zapraszamy również na forum.


27.o2.2oo8 r. Firma Global Partners oficjalnie przedstawiła odważną i bardzo interesującą koncepcję na rozwiązanie problemu RKS Skra.

W planach oprócz stadionu są między innymi:
Aleja Wyzwolenia biegnąca skośnie od stacji metra Pole Mokotowskie w sąsiedztwie Biblioteki Narodowej aż w okolice Skry i aquaparku (w miejscu dawnych basenów).
Aleja Ziemi i Wody na kierunku północ-południe, która "zielonym mostkiem" prowadziłaby dalej nad Wawelską aż w stronę Filtrów na Koszykach. Przy tej alei znalazłoby się Muzeum Ziemi, Muzeum Sportu oraz amfiteatr na koncerty z widownią na 500 miejsc (w okolicach górki i niedaleko jeziorka).

Temat wieżowców na Polu Mokotowskim bardzo obszernie został opisany w artykule w Bryle.

a oto kilka komentarzy:

Hanna Gronkiewicz-Waltz
prezydent Warszawy
z wywiadu dla Gazety Wyborczej, 27.o2.2oo8r.


Projekt przedstawiony przez Global Partners jest kuszący i ciekawy, na jego plus trzeba zaliczyć, że rozwiązuje sprawę sportu. Ale dla Pola Mokotowskiego jest już złożony plan zagospodarowania. W narożniku Żwirki i Wigury i Wawelskiej nie przewiduje ani zabudowy tak wysokiej, ani funkcji mieszkaniowych. W tym miejscu są usługi hotelowe i na tym na dzisiaj poprzestaniemy. Plan zostanie przyjęty w dzisiejszym kształcie. Nie widzę możliwości jego zmiany.


dr Krzysztof Domaradzki
urbanista i główny autor planu miejscowego Pola Mokotowskiego

z wywiadu dla Gazety Wyborczej, 27.o2.2oo8r.


Miasto nie jest bankiem, dla którego liczy się zysk, tylko przestrzenią społeczną. Warszawiacy chcą utrzymania terenów zielonych, a stołeczne władze od lat uważały, że Pole Mokotowskie powinno być terenem rekreacyjnym bez zabudowy mieszkaniowej.

Przejrzystość procedur zapewnia tylko plan miejscowy, który powinien zostać uchwalony. Za naganne uznaję to, że firma próbuje przeforsować wielką inwestycję bokiem, wbrew planowi. Jeśli uznajemy, że Pole to nasz warszawski Park Centralny, wtedy nie dopuszczamy do takich inwestycji. Inaczej możemy tu mieć Manhattan.


Katarzyna Gerl
prezes Global Partners


Nie upieramy się przy wieżowcach, choć naszym zdaniem to najlepszy sposób na wykorzystanie działki. W tej wersji budynki zajęłyby tylko 9 proc. terenu, reszta byłaby ogólnodostępna. Dziś te tereny są zagrodzone i nikt tam nie chodzi. Budynki nie przegradzają korytarza powietrznego, a przeciwnie, wzmagają napływ powietrza. Ale jesteśmy otwarci na inne propozycje, także budowy niższych budynków - choć im niższych, tym mniej pieniędzy będziemy mogli przekazać na budowę nowego stadionu na Skrze.
A jaka jest propozycja miasta? Czy choćby do 2015 r. będą jakieś pieniądze na przywrócenie Skry dla sportu?
Najważniejsza jest jednak dla nas opinia społeczeństwa - warszawiaków. I dopóki będą oni za rewitalizacją terenów samego Klubu SKRA, jak i jego otoczenia to nie zaprzestaniemy zabiegać o realizację projektu, który pozwoli nam sfinansować odbudowę obiektów sportowo rekreacyjnych Skry.
Mamy poparcie nie ty|ko Samego Klubu i wie|u związanych z nim sportowców, wymieniając tylko panią Irenę Szewińską czy Jacka Wszołę, ale także wielu mieszkańców Warszawy.


Garry Colligan
Architekt z londyńskiej pracowni urbanistycznej Think Place

z wywiadu dla Gazety Wyborczej, 26.o2.2oo8r.

W Warszawie wielkie wrażenie zrobiły na nas zielone korytarze wymiany powietrza. Po zbudowaniu wieżowców ta funkcja zostałaby jeszcze bardziej wzmocniona [przy wysokich budynkach bardziej wieje].
Budowa drapaczy chmur pozwoliłaby na stworzenie wokół nich parku otwartego dla wszystkich o powierzchni ok. 12 ha. Teraz ten teren skrywa się za płotem Skry.
Wysokie budynki (projektu słynnej pracowni SOM) utworzyłyby symboliczną bramę do miasta w drodze z lotniska Okęcie do centrum.


Michał Tatjewski
stowarzyszenie Forum Rozwoju Warszawy

z wywiadu dla Gazety Wyborczej, 27.o2.2oo8r.


Byłby to kolejny przykład koncentracji wieżowców w bliskim sąsiedztwie centrum. Jeśli nie ograniczymy pojawiania się wysokich budynków w różnych przypadkowych miejscach, to Warszawa rozleje się w jakąś magmę. Trzeba też pamiętać o bardzo zobowiązującym sąsiedztwie planowanej inwestycji. Z jednej strony mamy najpiękniejsze fragmenty starej Ochoty z wczesnomodernistycznymi kamienicami. Z drugiej strony jest Pole Mokotowskie i dalej - stary Mokotów. Wieżowce nijak się nie mają do takiego otoczenia.

Mam też obawy co do samej architektury. Takie organiczne formy teraz są dość modne, po parunastu latach mogą się zestarzeć i straszyć. Jeśli już eksperymentować - to w innym miejscu Warszawy.


Wiesław Wilczyński
Miejski dyrektor sportu
z wywiadu dla Gazety Wyborczej, 26.o2.2oo8r.
Publiczna prezentacja zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Teraz musimy przedstawić projekt pani prezydent. On jest przyjazny dla środowiska i sportu warszawskiego. Gratuluję firmie Global Partners, architektom i urbanistom. Uważam, że to bardzo dobra koncepcja i warto ją wspieraćwkrótce więcej informacji, materiałów, opinii i komentarzy ...


« przejdź do archiwum informacji »
« powrót do strony głównej

KOMENTARZE
brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ
Twój podpis

Twój komentarz


brak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt