Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


25.04.2010

Dzień Ziemi 2010 - RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, dlatego też ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Ziemi 2010 przebiegać będą pod hasłem RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS.

Rok 2010 to rok jubileuszowy - świętować będziemy 40.lecie obchodów Dnia Ziemi na świecie i 20.lecie w Polsce. Program Dnia Ziemi jest dopracowywany, szczegóły będziemy sukcesywnie zamieszczać na stronie internetowej. Wszystkich Państwa, którzy u siebie organizują to święto zachęcamy do zamieszczania informacji na naszej stronie, poprzez skorzystanie z formularza zgłoszeniowego.

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że wzorem lat poprzednich podczas pikniku na Polu Mokotowskim w dniu 25 kwietnia 2010 prowadzona będzie akcja zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii.

Tematyka dotycząca bioróżnorodności jest szeroka i na pewno nie zdołamy omówić wszystkich jej aspektów. Pragniemy jednak zrealizować szereg akcji edukacyjnych: kampanie informacyjne, szkolenia, warsztaty, wystawy, konferencje, konkursy i finałowy piknik na Polu Mokotowskim. Do udziału w projektach zapraszamy dzieci i młodzież, społeczności lokalne, osoby zajmujące się ochroną przyrody społecznie i zawodowo, przedstawicieli administracji samorządowej a także przedstawicieli sektora prywatnego uwzględniających programy środowiskowe w strategii rozwoju firmy.


Jubileuszowe obchody Światowego Dnia Ziemi ‘2010

2010 rok to rok szczególny dla obchodów DNIA ZIEMI. Zbiegły się dwa jubileusze: 40 lat tego święta na świecie i 20 lat w Polsce. Początki obchodów Dnia Ziemi na świecie sięgają roku 1970, kiedy to ludzie z nurtów proekologicznych postanowili nazwać organizowane 22 kwietnia akcje - Dniem Ziemi. Sukces tego pomysłu stał się zaczynem dorocznych obchodów, które wypromował Gaylord Nelson, amerykański senator wspierający ochronę środowiska.

Podczas minionych 40 lat Dzień Ziemi zyskał 17 000 partnerów i organizacji, którzy efektywnie włączyli się w ochronę środowiska. Ponad miliard osób rokrocznie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Ziemi, co czyni go największym świeckim świętem na świecie.

Od 1990 roku Dzień Ziemi obchodzony jest również w Polsce. Od 1994 roku ogólnopolskie obchody Dnia Ziemi organizuje Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej.
Głównym zadaniem tego święta od samego początku jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem jej mieszkańców. Obchodom Dnia Ziemi, co roku przyświeca inne hasło, będące odzwierciedleniem aktualnych problemów ekologicznych podnoszonych na arenie światowej i państwowej: DRZEWO (1996), POMIĘDZY ZIEMIĄ A NIEBEM” (1997), WODA (1998), NAWET PTAKOM POTRZEBNA JEST ZIEMIA” (1999), CZYSTA ZIEMIA, CZYSTA ENERGIA” (2000), CZYSTA ENERGIA – CZYSTA WODA (2001), SZLAKI NATURY, SZLAKI KULTURY, (2002), WODA (2003), DARY ZIEMI (2004), DEKADA EDUKACJI NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU (2005), RZEKA (2006), ZIEMIA ODZYSKANA (2007), KLIMAT W POTRZEBIE (2008), Z ENERGIĄ CHROŃMY KLIMAT (2009)

Organizując, co roku Dzień Ziemi wierzymy, że edukacja poprzez sesje popularnonaukowe, liczne konkursy, wystawy i finałowy piknik na Polu Mokotowskim w Warszawie sprawią, że uczestnicy zmienią sposób patrzenia na przyrodę i zrozumieją konieczność dbania o stan środowiska. Od lat naszą tradycją są prowadzone zbiórki – zbieraliśmy już makulaturę, szkło, zużyte baterie, a od czterech lat elektrośmieci i świetlówki. Od 1996 roku udało nam się:
 • Rozdać około 135 tysięcy sadzonek drzew,
 • Zebrać około 50 ton makulatury,
 • Zebrać około 70 ton szkła,
 • Zebrać około 32 ton zużytych baterii,
 • Zebrać około 27, 5 tony elektrośmieci, w zamian rozdać 11 tysięcy roślin ozdobnych,
 • Zorganizować akcję w obronie warszawskich parków. 1998 i 1999 r. – akcja OCALMY POLE MOKOTOWSKIE, 2003 r. – akcja POPARCIA IDEI PARKU PRZY DWORCU ZACHODNIM,
 • Zorganizować konkursy, w których udział wzięło około 70 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski,
 • Zbudować złożoną z ponad 800 prac dzieci ZIELONĄ PIRAMIDĘ MARZEŃ (piramida stanęła przy Krakowskim Przedmieściu, obok pomnika Bolesław Prusa, można ja było oglądać do końca 2000 r.),
 • Zebrać podczas festynów Dnia Ziemi w parku Agrykola i na Polu Mokotowskim około 1 000 000 uczestników,
 • Rozdać 27 000 ekologicznych, lnianych toreb (akcję zapoczątkowaliśmy w 1994 r.),
 • Postawić na Polu Mokotowskim KRĄG MEGALITÓW – Pomnik Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (w 2000 roku, w roku 2001 krąg przenieśliśmy na tern Biblioteki narodowej),
 • Wyłonić 9 laureatów konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII (konkurs organizowany od 2001 r.).

Powyższe statystyki to tylko niewielka część tego, co dzieje się podczas święta Dnia Ziemi.
Nie możemy zapomnieć o naszych wystawcach, którzy co roku licznie zjeżdżają się na Pole Mokotowskie: artystach, autorach wystaw; miastach i gminach organizujących własne święta Dnia Ziemi oraz wszystkich, którzy bezpośrednio i pośrednio angażują się w organizację tego wyjątkowego święta.

Wszystkich gorąco zachęcamy do zamieszczania na naszej stronie www.dzienziemi.org.pl informacji o organizowanych lokalnie obchodach DNIA ZIEMI i wysyłanie kandydatur do konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII. Wiemy, że w Polsce organizowane są liczne wydarzenia z okazji tego święta a wśród organizatorów są i tacy, którzy w sposób ponadprzeciętny angażują się w ochronę środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego. POINFORMUJCIE NAS O TYM.

Grażyna Hodun

Koordynator obchodów światowego Dnia Ziemi ‘2010


Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej - organizator obchodów DNIA ZIEMI 2010 uprzejmie informuje, że podczas tegorocznego finałowego festynu na Polu Mokotowskim w Warszawie nie przewidujemy kiermaszu wydawnictw, żywności, rękodzieła itp.
Zmuszeni byliśmy podjąć taką decyzję analizując nasze wieloletnie doświadczenia i priorytety oraz uwzględniając nowe okoliczności.
Coraz trudniej jest uzyskiwać wszystkie stosowne zgody na organizowanie imprezy na Polu Mokotowskim. Naszą misją i celem festynu jest edukacja ekologiczna i na niej pragniemy się koncentrować. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby znaczną część energii i wysiłków zespołu pracującego przy Dniu Ziemi absorbowała organizacja komercyjnego kiermaszu.
Nasza decyzja jest ostateczna, prosimy o niepodejmowanie prób przekonywania nas i interwencji w tym względzie

więcej informacji o imprezie »

« zobacz pełny kalendarz »
« powrót do strony głównejbrak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »

Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Zobacz najnowsze filmy z Pola Mokotowskiego w dziale TV!

więcej na TV.PoleMokotowskie.pl »


Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt