Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


16.12.2009, godz.: 18:00

Kapitał Innego. Kiedy mniej znaczy więcej

Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Biblioteka Narodowa, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej serdecznie zapraszają na dyskusję pt: Kapitał Innego. Kiedy mniej znaczy więcej.

W spotkaniu, zainspirowanym premierą książki dr Elżbiety Anny Sekuły
"Po co Ślązakom potrzebny jest naród?, Niebezpieczne związki między autonomią i nacjonalizmem" wydanej nakładem Wydawnictw Akademickich i Profesjonalnych, udział wezmą:

  • Prof. Mirosław Duchowski
  • Prof. Wawrzyniec Konarski
  • Red. Aleksandra Klich
    Pan Henryk Waniek


Dyskusję poprowadzi Jan Dziadul (Polityka).

Maria Czarnocka
Książka stanowi próbę powiązania problemu powstawania i odradzania się ruchów etnicznych i narodowych z obserwowanym od dawna zanikiem więzi wspólnotowych, a także osamotnieniem jednostki w świecie późnej nowoczesności. Autorka bada i analizuje działania polityczne, gospodarcze, finansowe, ukryte motywacje towarzyszące takim napięciom społeczno-kulturowym.

Mój entuzjazm rósł w miarę czytania. Ta książka napisana z zamiarem naukowym, zachowuje ton niemal osobistego wyznania. Powinien po nią sięgnąć każdy, kto nie rozumie problemu Śląska, a przede wszystkim Ślązaków, budzącego w polskiej świadomości społecznej tyle fałszywych mniemań.

Pisze autorka: „Dzisiaj Polska staje przed historyczną szansą zmiany podejścia do kwestii traktowania odrębności kulturowej i narodowościowej na Górnym Śląsku. Czy zechce z niej skorzystać?”

I jeszcze: „Ślązacy… chcą samodzielności w ramach organizmu powiązanego z innymi regionami w Polsce znacznie swobodniej niż ma to miejsce dzisiaj… i dali temu wyraz w trakcie ostatniego Spisu Powszechnego, gdy blisko dwieście tysięcy ludzi przyznało się do narodowości, której oficjalnie nie ma i nigdy nie było... Czy dostaną taką szansę?… Tego nie wiemy, na razie widać jedynie kierunek. A ten nie wydaje się zły”.
Henryk Waniek
Kiedy przed laty byłem niewprawnym przewodnikiem autorki książki po śląskim świecie traktowałem jej zainteresowanie regionem jako intelektualną fanaberię, a podziw dla ziemi z uśmiechu Boga, jak o Śląsku pisał Gustaw Morcinek – jako neoficki zachwyt. Ot, zwykły homo novus w grupie nobilów. Myliłem się jednak, gdyż pasja śląskoznawcza przetrwała i stale się nasila, a nomadyczne usposobienie E.A. Sekuły skutecznie jej sprzyja.
Marek S. Szczepański
z Przedmowy dr Elżbieta Anna Sekuła – kulturoznawca i socjolog. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Kultury i Komunikowania SWPS w Warszawie. Współzałożycielka Ośrodka Badań Przestrzeni Publicznej oraz Fundacji Obserwatorium. Zajmuje się między innymi badaniem Górnego Śląska, przestrzeni miejskiej, kiczu i problematyki związanej z nacjonalizmem. Ślązaczka z przekonania.
Seria Pejzaże społeczne to seria wydawnicza o zagadnieniach społeczno-kulturowych, często wzbudzających szczególne zainteresowanie i kontrowersje, ważnych dla Polski i Polaków na początku XXI wieku.

Spis rzeczy:
Przedmowa, albo o sztuce stawiania pytań i sztuce intelektualnych podejrzeń Marek S. Szczepański
Początek
Rozdział 1. Nie mamy tego za sobą
Rozdział 2. Miejsce czasu
Rozdział 3. Wojna śląsko-śląska
Rozdział 4. Jestem Ślązaczką
Rozdział 5. Natio ludens
Rozdział 6. Nowoczesny – późny – nowoczesny
Nie koniec. Zaimki uspołecznione
Inspiracje i źródła

16 grudnia 2009 (środa)
godz. 18.00
Biblioteka Narodowa w Warszawie
w al. Niepodległości 213.
Sala Darczyńców« zobacz pełny kalendarz »
« powrót do strony głównejbrak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »

Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Zobacz najnowsze filmy z Pola Mokotowskiego w dziale TV!

więcej na TV.PoleMokotowskie.pl »


Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt