Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


17.09.2009, godz.: 20:00

TEATR WOJNY – W 70. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Przez cały wrzesień w Iluzjonie trwa przegląd „TEATR WOJNY – W 70. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ”

Na 17 września, w 70 rocznicę napaści na Polskę armii sowieckiej, ILUZJON zaplanował dwa pokazy specjalne:

O 20.00 zaprezentowany zostanie propagandowy, skrajnie antypolski w wymowie film Aleksandra Dowżenki, OSWOBODZENIE (Wizwolennija) z 1940 r., traktujący o „wyzwoleniu” ziem ukraińskich spod „ucisku panów polskich” przez armię sowieckiej. Napaść z 17 września, bedąca bezposrednim skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow, ukazana tu zostaje jako akt internacjonalistycznej pomocy przynoszący uciśnionej ludności ukraińskiej, białoruskiej, niemieckiej, żydowskiej a także polskiej uwolnienie spod ucisku panów – obszarników i burżujów. Propagandziści radzieccy filmują zachwycone wprowadzeniem sowieckiego ładu tłumy ludzi we Lwowie i w innych mniejszych ośrodkach wschodniej Polski. Chwalą nowe porządki, zapewniają o utrzymaniu wszelkich swobód obywatelskich i religijnych. Szydzą z polskiego rządu zmuszonego - w wyniku podwójnej agresji - do ucieczki i z polskiej arystokracji pozbawianej majątków. Pokazują uszczęsliwionych chłopów, w których ręce te majątki przechodzą i robotników, uświadamianych klasowo przez sowieckich agitatorów. Realizatorzy obwieszczają nastanie czasu szczęśliwości, sprawiedliwości i nowego wspaniałego ładu społecznego.
Szczególnie silne wrażenie wywiera ten wyjątkowo kłamliwy i perfidnie zmontowany wyczyn pioniera ukraińskiej kinematografii zestawiony z proponowanym przez Iluzjon w tym samym dniu o godz. 18.15 dziełem Andrzeja Wajdy KATYŃ z 2007 r., historią mordu katyńskiego, opowiedzianą przez pryzmat kobiet – matek, żon i córek oficerów, których Stalin i jego poplecznicy skazali na smierć. Film Wajdy to rozrachunek reżysera z przemilczanym przez dziesięciolecia dramatem sprzed lat, zarówno prywatnym, jak i zbiorowym.
Te dwa obrazy to biegunowo odmienny zapis tej samej historii. To dowód jak w dalekim stopniu film może stać sie niebezpiecznym orężem w propagandowej walce utrwalajacej – czasem na długie lata – zakłamany obraz wydarzeń historycznych.
Trzeba jeszcze dodać, że, z oczywistych powodów, film Dowżenki w Polsce Ludowej nie był znany szerszej publiczności i obecny pokaz to jedna z pierwszych jego publicznych prezentacji.
Grażyna M. Grabowska

Do końca września w Iluzjonie oprócz klasyki kina wojennego, jak MOST NA RZECE KWAI (The Bridge on the River Kwai, r. David Lean, 1957), LECĄ ŻURAWIE (Letiat żurawli, r. Michaił Kałatozow, 1957), BITWY O CIĘŻKĄ WODĘ (Kampen om tungtvannet / La bataille de l'eau lourde, r Titus Vibe-Müller, Jean Dréville, 1948) czy RZYM, MIASTO OTWARTE (Roma, città aperta) będzie można zobaczyć najnowsze produkcje, które wzbudziły wiele kontrowersji i wywołały szereg dyskusji historycznych. Pokażemy m.in.: OPÓR (Defiance, 2008) Edwarda Zwicka, jako subiektywny obraz historii żydowskiej partyzantki stworzonej przez braci Bielskch, KOBIETĘ W BERLINIE (Anonyma – Eine Frau in Berlin, r. Max Färberböck, 2008) opowiadającą o dramacie kobiet w niemieckiej stolicy okupowanej przez Armię Czerwoną, historię słynnego zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku przeprowadzonego przez pułkownika Klausa von Stauffenberga pod kryptonimem WALKIRIA (Valkyrie, r. Bryan Singer, 2008) czy zapis ostatnich dni wodza, zrealizowany na podstawie dwóch książek: historyka Joachima Festa oraz wspomnień ostatniej sekretarki Führera UPADEK (Der Untergang, r. Oliver Hirschbiegel, 2004).

Przeglądowi „TEATR WOJNY – W 70. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ” towarzyszy wystawa plakatów filmowych o tematyce wojennej.

Więcej informacji na stronie: www.fn.org.pl« zobacz pełny kalendarz »
« powrót do strony głównejbrak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »

Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Zobacz najnowsze filmy z Pola Mokotowskiego w dziale TV!

więcej na TV.PoleMokotowskie.pl »


Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt