Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


30.12.2008

Dzień Domeny Publicznej

1 stycznia każdego roku to dzień, w którym wygasają prawa autorskie do utworów, których autorzy zmarli 70 lat wcześniej.

1 stycznia 2009 roku wygasną więc prawa do twórczości osób, które zmarły w 1938 roku. Dzieła niemal 500 twórców przejdą do domeny publicznej - zbioru twórczości, której nie chronią prawa autorskie i którą w związku z tym można swobodnie wykorzystywać.
W tym roku są to dzieła m.in. Brunona Jasieńskiego, św. Faustyny Kowalskiej, Osipa Mandelsztama czy Karela Czapka. Pełna lista autorów na stronie KOED.

1 stycznia jest od kilku lat świętowany na całym świecie jako Dzień Domeny Publicznej (Public Domain Day). Z tej okazji Koalicja Otwartej Edukacji zaprasza na konferencję prasową poświęconą kwestii domeny publicznej, praw autorskich i dziedzictwa kulturowego. W czasie konferencji zaprezentowane zostaną polskie projekty dotyczące udostępniania dziedzictwa kulturowego znajdującego się w domenie publicznej oraz działalność Koalicji.

Konferencja prasowa odbędzie się 30 grudnia 2008 roku o godzinie 11 w Sali Darczyńców, w Bibliotece Narodowej, al. Niepodległości 213 (wejście B - od strony al. Niepodległości).

Program konferencji obejmuje:
1. Przywitanie - Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa)
2. Cele i idea Dnia Domeny Publicznej - Jarosław Lipszyc (Fundacja Nowoczesna Polska)
3. Koalicja Otwartej Edukacji - Tomasz Ganicz (Stowarzyszenie Wikimedia Polska)
4. Domena publiczna w polskich bibliotekach cyfrowych - Bożena Bednarek-Michalska (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich)
5. Bruno Jasieński w domenie publicznej - lista polskich autorów, którzy przechodzą do domeny publicznej w roku 2009 - Bożena Bednarek-Michalska (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich)
6. But w Butonierce - recytacja wierszy Brunona Jasieńskiego - Marek Siudym
7. Projekt Communia i międzynarodowy Dzień Domeny Publicznej - Alek Tarkowski (ICM)
8. Pytania dziennikarzy, dyskusja

O Koalicji Otwartej Edukacji
Koalicja Otwartej Edukacji (KOED) jest porozumieniem organizacji pozarządowych i instytucji działających w obszarze edukacji, nauki i kultury. Celem jej działania jest budowanie, promocja i aktywność na rzecz otwartych zasobów edukacyjnych rozumianych jako materiały, które są udostępnione w sposób otwarty i gwarantujący ich odbiorcom wolność wykorzystywania oraz odtwarzania utworu, wolność poznawania dzieła czy stosowania zawartych w nim informacji, wolność redystrybucji i wolność dystrybucji dzieł pochodnych.

Członkowie założyciele Koalicji:
 • Fundacja Nowoczesna Polska,
 • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich,
 • Stowarzyszenie Wikimedia Polska,
 • Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego/Creative Commons Polska


  Konferencja prasowa odbędzie się:
  30 grudnia 2008 roku
  o godzinie 11
  w Sali Darczyńców,
  w Bibliotece Narodowej,
  al. Niepodległości 213 (wejście B - od strony al. Niepodległości)
  .  « zobacz pełny kalendarz »
  « powrót do strony głównej • brak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


  zobacz pełny kalendarz imprez »

  Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

  Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

  zobacz więcej informacji »

  Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
  możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
  możliwość wypożyczenia rowerów
  możliwość wypożyczenia leżaków
  możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
  koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
  kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
  możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
  więcej imprez plenerowych (masowych)
  więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
  więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)  zobacz wyniki »  Zobacz najnowsze filmy z Pola Mokotowskiego w dziale TV!

  więcej na TV.PoleMokotowskie.pl »


  Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

  Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt