Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


06.11.2007, godz.: 13:00

Przekazanie Archiwum Romerów Bibliotece Narodowej

Dyrektor Biblioteki Narodowej
ma zaszczyt zaprosić na uroczyste podpisanie aktu darowizny
Archiwum Rodziny Romerów
oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej to doniosłe wydarzenie.

Uroczystość odbędzie się 6 listopada 2007 roku o godzinie 13
w Bibliotece Narodowej, al. Niepodległości 213, Sala Darczyńców (wejście A)


Archiwum, na które składa się ogromny zbiór listów, dokumentów i pamiątek rodzinnych, stanowi wyjątkowy dar dla społeczeństwa i Ojczyzny – będący świadectwem szlachetnego patriotyzmu Darczyńców. Przekazana dokumentacja zajmie istotne i trwale miejsce w zbiorach Biblioteki Narodowej.

Archiwum Rodziny Romerów, obejmujące pięć wieków wspólnych dziejów Polski i Litwy, zostanie przekazane Bibliotece Narodowej. Podpisanie aktu darowizny przez spadkobierców rodziny nastąpi we wtorek 6 listopada o godz. 13.00 w Sali Darczyńców gmachu BN (al. Niepodległości 213), w obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP, wiceministra spraw zagranicznych RP i ambasadora Litwy. To wielki gest ze strony spadkobierców – na rynku antykwarycznym nawet niewielka część Archiwum warta byłaby fortunę.

Archiwum Rodziny Romerów to szeroki zbiór dokumentujący życie i działalność społeczną, polityczną i kulturalną wybitnej rodziny polsko-litewskiej. Najstarsze dokumenty, wchodzące w jego skład, pochodzą jeszcze sprzed Unii Lubelskiej, a najnowsze dotyczą m. in. działalności Tadeusza Romera, ambasadora w Tokio i Moskwie oraz ministra spraw zagranicznych RP podczas II Wojny Światowej. Spójność i kompletność archiwum stawia je w rzędzie najcenniejszych tego typu zbiorów w kraju.

Podpisanie aktu darowizny Bibliotece Narodowej przez Adę Romer-Wysocką z Paryża, Teresę Romer z Kanady i Andrzeja Tadeusza Romera z Brukseli ostatecznie reguluje status prawny całego Archiwum. W dowód wdzięczności, Biblioteka Narodowa umieści w Sali Darczyńców BN tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Uroczystości towarzyszyć będzie multimedialna prezentacja na temat malarstwa rodziny Romerów, przedstawiona przez dr Jolantę Sirkaite z wileńskiego Instytutu Kultury, Filozofii i Sztuki.


Dzieje rodu Romerów
Romerowie to jedna z najświetniejszych rodzin Polski i Litwy. Należeli do niej wybitni artyści, naukowcy, działacze społeczni i polityczni, a także wojskowi. Najbardziej znani to: Mateusz Romer, dowódca artylerii króla Jana III Sobieskiego, Tadeusz Romer, ambasador II RP w Tokio i Moskwie, minister spraw zagranicznych w rządzie Mikołajczyka wsławiony uratowaniem tysięcy Żydów, którzy znaleźli się podczas wojny w Japonii, oraz Michał Romer, rektor litewskiego uniwersytet w Kownie.

Romerowie (do 1924 r. pisano: Römerowie) herbu Scipion to rodzina pochodząca z Saksonii, już w XIII w. osiadła w Kurlandii, a potem na Litwie. W I Rzeczypospolitej piastowali wiele zaszczytnych urzędów cywilnych i wojskowych, m.in. Mateusz Romer jako generał artylerii litewskiej brał udział w wyprawach wojennych Jana III Sobieskiego. W wieku XIX patriotyczną działalnością wyróżnili się Michał Józef Romer, marszałek szlachty guberni wileńskiej i prezydent Wilna w krótkim okresie wolności przyniesionej przez Napoleona, carski więzień i zesłaniec, oraz jego syn Edward Jan, również represjonowany kilkunastoletnim zesłaniem za działalność patriotyczną.
W wieku XX Romerowie ofiarnie walczyli o odrodzenie Polski. Legendą rodziny jest Bronisław Romer, rotmistrz sławnych Ułanów Krechowieckich, który zginął rozstrzelany przez bolszewików. Najwyższe państwowe stanowiska w II RP piastował brat Bronisława, Tadeusz Romer, dyplomata, ambasador w Tokio i Moskwie, minister spraw zagranicznych w latach 1943-44, wsławiony uratowaniem ponad dwóch tysięcy żydowskich uchodźców z Wileńszczyzny, którzy dotarli do Tokio dzięki wizom wystawionym przez „japońskiego Schindlera”, konsula Japonii w Wilnie, Chiune Sugiharę. Inny sławny Romer, Michał, początkowo żarliwy piłsudczyk, po fiasku planów federacji polsko-litewskiej wybrał obywatelstwo litewskie i został rektorem uniwersytetu w Kownie.
W rodzinie Romerów było też wielu znakomitych artystów, ich malarstwo, słabo znane w Polsce, jest szczególnie doceniane na Litwie.« zobacz pełny kalendarz »
« powrót do strony głównejbrak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »

Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Zobacz najnowsze filmy z Pola Mokotowskiego w dziale TV!

więcej na TV.PoleMokotowskie.pl »


Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt