Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


01.10.2007, godz.: 13:00

Wystawa 120 lat płyty gramofonowej

Z okazji 120. rocznicy opatentowania przez Emila Berlinera płyty gramofonowej Biblioteka Narodowa pragnie zaprezentować swoje niezwykle bogate zbiory oraz przypomnieć wybitnych artystów, których kunszt został uwieczniony na płytach, także na tych najstarszych - zwanych berlinerkacmi. Wystawa ma nie tylko przywołać magię gramofonowych nagrań, ale także przedstawić historię rejestrowania dźwięku od wieku XIX aż do współczesności.

Ekspozycja zaczyna się w 1878 r. w momencie opatentowania przez Thomasa Alvę Edisona aparatu do zapisywania i odtwarzania dźwięku, nazwanego fonografem. Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno płyty akustyczne jak i elektryczne, gramofonowe, patefonowe oraz cd.
Goście zwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć cenne nagrania oraz unikaty, takie jak m.in. płyty zawierające przemówienie marszałka Piłsudskiego z 1924 roku, czy też nagrania utworów wykonywanych przez Karola Szymanowskiego oraz Ryszarda Straussa.

Oprócz nośników nagrań, będzie można także podziwiać najdawniejsze urządzenia odtwarzające dźwięk takie jak: fonograf, najstarszy gramofon, patefon szafkowy, a także jeden z pierwszych mikrofonów. Eksponatom towarzyszą różnego rodzaju akcesoria fonograficzne oraz druki związane z fonografią i z samymi artystami z przełomu XIX i XX – okładki płyt, koperty, dawne afisze, programy z epoki towarzyszące występom artystów, którzy dokonywali nagrań, zdjęcia, portrety, scenki rodzajowe z oper itp. Wystawa dokumentuje różne rodzaje muzyki, od klasycznej po rozrywkową. Wszystkie obiekty z małymi wyjątkami pochodzą ze zbiorów BN, które liczą około 80 tys nagrań.

Kuratorami wystawy są specjalistki z Zakładu Zbiorów Audiowizualnych Biblioteki Narodowej: Katarzyna Janczewska-Sołomko i Maria Wróblewska. Oprawę scenograficzną zapewnia Czesław Procki.
Patronat medialny: Dwójka Polskie Radio, TVP 3
Sponsorzy: GM Records, EMI

Otwarcie wystawy - poniedziałek 1 października 2007 roku o godzinie 13
Biblioteka Narodowa w Warszawie, al. Niepodległości 213
(Audytorium im. Stefana Dembego)

Wystawa czynna do 10 listopada 2007 roku
od poniedziałku do piątku w godz. 10-17, w soboty 10-15« zobacz pełny kalendarz »
« powrót do strony głównejbrak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »

Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Zobacz najnowsze filmy z Pola Mokotowskiego w dziale TV!

więcej na TV.PoleMokotowskie.pl »


Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt