Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


30.06.2007, godz.: 17:00

XV Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

17:00 - Galaktyka
21:00 - Skarb
22:00 - Czas matek
22:00-3:00 - Noc krótkich fabuł

Galaktyka
Galaktyka - przez autora nazywana jest przewrotnie „Strukturą Minimalistyczną”. Na wyznaczonej płaszczyźnie Pola Mokotowskiego Ernest Zawada zbuduje jedną z największych w historii Warszawy instalację przestrzenną, łącząca w sobie elementy graficzne i rzeźbiarskie. Forma rysunkowa powstanie poprzez wbicie w ziemię haków wykonanych z drutu, do których przywiązane zostaną długie białe taśmy tkaniny, biegnące w różnych kierunkach, krzyżujące i przecinające się pod różnymi kątami. Całość płaskiej struktury autor instalacji wzbogaci białymi - wykonanymi z papier-mache - kulistymi elementami dekoracyjnymi wywołującymi skojarzenia z formami planet oraz etapami życia. We wnętrzach form kulistych umieszczone zostaną kamienne otoczaki pomalowane barwami tęczowymi oraz czernią i bielą. Instalację można zaklasyfikować do nurtu tzw. Sztuki Ziemi. Galaktyka nie będzie zawierać jakichkolwiek podtekstów politycznych, a po zakończeniu akcji zostanie zdemontowana.

Skarb
Skarb (Tesoro) to teatralny karaibski pokaz akrobatyczny, zainspirowany poetyckimi tematami z lektur, w których dominującą rolę odgrywa morze, tajemnicze bezludne wyspy, niebezpieczne podróże oraz odważne marzenia o zdobywaniu ukrytych skarbów. Autorzy widowiska - Marcello Chiarenza i Alessandro Serena – ożywiając świat snów i iluzji opowiadają nam historię ludzkości i jej podstawowych potrzeb – poszukiwania wrażeń, ocierania się o magię, tęsknoty za tajemnicą. Głównymi bohaterami podróży jest siedmiu kubańskich akrobatów z kubańskiej Państwowej Szkoły Cyrkowej, Emanuel Pasqualini (klaun znany z przedstawienia Creature) oraz piosenkarka i aktorka Claudia Facchini. Kubańscy akrobaci, obdarzeni przez naturę wewnętrzną energią, lecz także świetnie wyszkoleni technicznie, dzięki wieloletniej współpracy ich szkoły z Moskiewską Szkołą Cyrkową prezentują sensacyjne ewolucje wykorzystujące różnorodne techniki akrobatyczne. Muzyka Carlo Cialdo Capelli, skomponowana została specjalnie na potrzeby spektaklu i oparta jest na rytmach karaibskich splecionych z muzyką włoską. Tesoro zostało po raz pierwszy zaprezentowane na Festiwalu Współczesnej Sztuki Cyrkowej w Grugliasco. Następnie zespół odbył ze spektaklem letnie tournee po Europie, obejmujące Francję, Belgię, Węgry i Hiszpanię, gdzie widowisko zostało uznane za jedno z najlepszych przedstawień na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Tàrrega (Fira de Tàrrega). Producentem wykonawczym przedstawienia jest Pantakin da Venezia.

Z prasy:
Spektakl zachęca do zabawy i uruchomienia wyobraźni. Oczarowuje zarówno dzieci jak i dorosłych, wymagając emocjonalnego odbioru. Przedstawienie dotyka wielu problemów, uspokaja widza, a jednocześnie wskazuje, gdzie leży ryzyko, wywołuje uśmiech i skłania do snucia marzeń. Artyści budują ludzkie piramidy wbrew prawu grawitacji, huśtają się na trapezie przed wykonaniem potrójnego salta, skaczą przez płonące obręcze.

Czas matek
Czas matek - przygotowany w ramach obchodów 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku plenerowy spektakl Teatru Ósmego Dnia jest nie tylko opowieścią o wydarzeniach sprzed 51 lat. Stanowi próbę metaforycznego spojrzenia na tragiczne wydarzenia XX wieku oczami matek i przedstawia historię współczesnych kobiet będących symbolem naszych czasów – tych które przeżyły śmierć swoich dzieci w Iraku, Argentynie, Palestynie, Czeczenii.... W ciągu sugestywnych obrazów rozgrywających się w wielopoziomowej przestrzeni obserwujemy uniwersalną opowieść o śmierci i macierzyństwie opowiedzianą językiem groteski i dramatu. Przedstawienie łączy elementy teatru aktorskiego z efektami scenograficznymi, multimedialnymi, oraz specjalnie skomponowaną muzyką.

Współczesność tworzą kobiety, w coraz większym stopniu widoczne, wspaniałe, wielobarwne i heroiczne. Biorąc w ręce sprawy tego świata stają się ikoną naszych czasów. Przedstawienie jest opowieścią o współczesnej matce, kobiecie, wielu matkach, które dają początek życiu, których zasługą jest cud narodzin - jego jedyność i niepowtarzalność. Rytualnie radosne, bajkowo liryczne i czułe początki istnienia to ich kreacja i zasługa. Jednak potem właśnie one doznają największej z klęsk, doznają utraty - życie wydzierane jest z ich objęć. To jedyne i niepowtarzalne - odchodzi w chaos świata - świata niesprawiedliwego i okrutnego. Orientują się, że nie wiedząc rodziły i cierpliwie pielęgnowały katów i ofiary. I tak metafizyce narodzin przeciwstawia się wszechogarniająca bylejakość i anonimowość śmierci. Kobiety jednak buntują się przeciw tej stracie, przeciw roli rodzicielek mięsa armatniego, a i proroków i bohaterów, kobiety chcą cudu normalności i kontynuacji. Babcie z Buenos Aires walczą o odnalezienie swych wnuków, matki amerykańskich żołnierzy nie chcą zbawiania świata kosztem życia swych synów, Czeczenki walczą o biologiczne przetrwanie a rosyjskie matki jednoczą się przeciwko czeczeńskiej wojnie, kobiety Izraela stają obok matek palestyńskich samobójców, kobiety Iraku, kobiety Afganistanu Kobiety stają razem po stronie życia, przeciw stracie.
/z wypowiedzi zespołu/

Z prasy:
Sposób, w jaki Ósemki organizują przestrzeń w plenerze, ich umiejętność budowania metafor za pomocą wyraźnych, mocnych scen, oryginalne wykorzystanie ulicznych środków teatralnego wyrazu - to klasa sama w sobie. Czas matek to spektakl o tych, które w bólu rodzą i w bólu opłakują śmierć swoich dzieci na wszystkich wojnach świata. Od zarania po dzień dzisiejszy. Kto inny, jak nie Teatr Ósmego Dnia ukazałby scenę porodu jako podwieszone na linach wijące się ciała, a sam akt narodzin skropił sowicie wodą? Kto pokazałby dziecięce igraszki jako akrobatyczne skoki na batucie? Kto wyprawę na wojnę zamknąłby w scenie mycia, ubierania i wręczania ciężkich butów na drogę? Kto szukałby zaginionych synów za pomocą powiewających na wietrze płacht, na których wyświetlają się ich fotografie? Kto wojnę pokazałby jako tortury zadawane z kijem golfowym w dłoni? Kto wreszcie zamknąłby przedstawienie ogromną wieżą z ociekających męskich koszul, wypranych, wytrzepanych i wyżętych z furią, gniewem i rozpaczą przez kobiety, które straciły bliskich?
Ewa Obrębowska-Piasecka, Gazeta Wyborcza Poznań, 30.06. 2006 r.

Noc krótkich fabuł
Przegląd fabuł z całego świata
Do Not Erase - Asitha Ameresekere, 30’
Tricko - Hossein Martin Fazeli, 9’
West Bank Story - Ari Sandel, 22’
Dalva - Caroline Leone, 10’

Przegląd filmów baskijskich
Eramos pocos - Borja Cobeaga, 15’
El relevo - David Gonzalez, 8
Los Ojos de Alicia - Ugo Sanz, 9’
Sintonia - Jose Mari Goenaga, 9’

Przegląd etiud studenckich ze szkół filmowych w Łodzi, Katowicach i Warszawie
Wszystko według planu - Tadeusz Śliwa, 13’
Koniec lata - Karolina Bielawska, 20’
Jasna strona - Jagoda Madej, 20’
Kilka prostych słów - Anna Kazejak – Dawid, 37’
Kongola - Sylwester Jakimow, 36’
Ostatnia klatka - Piotr Janowski, 7’ 30”
Cztery oferty matrymonialne - Magnus Arnesen, 23’
Księżniczka - Karolina Pająk, 3’ 30”

więcej informacji o imprezie »

« zobacz pełny kalendarz »
« powrót do strony głównejbrak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »

Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Zobacz najnowsze filmy z Pola Mokotowskiego w dziale TV!

więcej na TV.PoleMokotowskie.pl »


Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt