Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


16.09.2006

X Festiwal Nauki na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej

Festiwal w dniach 16-24 września, Aula Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75.
Człowiek od wieków pragnął poznawać. Poznawać siebie, świat i wszystko to, co stanowiło dla niego zagadkę. Wytłumaczyć, w jaki sposób funkcjonuje wszechświat, ale także i ciało ludzkie. Służyły temu różne drogi. Jedni oddawali się magicznym mocom, inni szli w ślady za greckimi filozofami i ich racjonalizmem. Wszystko to miało na celu zrozumieć, pojąć a wręcz ujarzmić otaczającą rzeczywistość. Hipokrates jako jeden z pierwszych zaczął stosować nauki sceptyków i racjonalistów nie tylko w odniesieniu do otaczających człowieka rzeczy i zjawisk, ale właśnie w odniesieniu do samego człowieka.

Ojciec medycyny, jak mówimy dziś o Hipokratesie, aby nieść ukojenie schorowanemu ludzkiemu ciału, najpierw zaciekle studiował jego budowę i reakcje. Wszystkie swoje obserwacje opierał na badaniach empirycznych. Właśnie to doprowadziło go do punktu, w którym powstały podwaliny współczesnej medycyny. Dla fizyka takie podejście brzmi bardzo znajomo. Fizyka od samego początku ufała jedynie faktom potwierdzalnym w każdych warunkach, opartych na powtarzalnych doświadczeniach.

Z całą stanowczością można stwierdzić zatem, iż Hipokrates był fizykiem! A co z tego wynika? To, iż medycyna, choć na pozór tak odległa od myśli Newtona, Einsteina, Plancka, ma tak naprawdę wiele wspólnego z fizyką. Przez wiele stuleci u podstaw tego twierdzenia mogła stać jedynie sama filozofia uprawiania obu nauk. Dziś jednak ten związek staje się coraz bardziej nierozerwalny w sposób czysto materialny. Odkrycia fizyków pomagają medycynie na stawianie kolejnych kroków w obszarze diagnozowania i leczenia chorób organizmu ludzkiego, medycy stymulują rozwój coraz bardziej zaawansowanych obszarów fizyki. Nikt nie wyobraża sobie dziś diagnozy medycznej bez badania rentgenowskiego, ultrasonografii, elektroencefalografii, tomografii bądź EKG, czy też zabiegów i operacji bez laserów, ultradźwięków i innych zdobyczy nowoczesnej techniki.

To co zostanie przedstawione podczas kolejnej edycji imprezy "Jak to działa?" będzie przybliżeniem odwiedzającym tego nierozerwalnego związku między dzisiejszą medycyną a fizyką i techniką.

więcej informacji o imprezie »« zobacz pełny kalendarz »
« powrót do strony głównejbrak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »

Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Zobacz najnowsze filmy z Pola Mokotowskiego w dziale TV!

więcej na TV.PoleMokotowskie.pl »


Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt