Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt


29.06.2007, godz.: 22:00

XV Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

22:00 - spektakl Teatru Ósmego Dnia
23:00 - Noc Animacji oraz filmy Żuka i Grupa T. Sudnika
24:00 - animacje

Czas matek
Czas matek - przygotowany w ramach obchodów 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku plenerowy spektakl Teatru Ósmego Dnia jest nie tylko opowieścią o wydarzeniach sprzed 51 lat. Stanowi próbę metaforycznego spojrzenia na tragiczne wydarzenia XX wieku oczami matek i przedstawia historię współczesnych kobiet będących symbolem naszych czasów – tych które przeżyły śmierć swoich dzieci w Iraku, Argentynie, Palestynie, Czeczenii.... W ciągu sugestywnych obrazów rozgrywających się w wielopoziomowej przestrzeni obserwujemy uniwersalną opowieść o śmierci i macierzyństwie opowiedzianą językiem groteski i dramatu. Przedstawienie łączy elementy teatru aktorskiego z efektami scenograficznymi, multimedialnymi, oraz specjalnie skomponowaną muzyką.

Współczesność tworzą kobiety, w coraz większym stopniu widoczne, wspaniałe, wielobarwne i heroiczne. Biorąc w ręce sprawy tego świata stają się ikoną naszych czasów. Przedstawienie jest opowieścią o współczesnej matce, kobiecie, wielu matkach, które dają początek życiu, których zasługą jest cud narodzin - jego jedyność i niepowtarzalność. Rytualnie radosne, bajkowo liryczne i czułe początki istnienia to ich kreacja i zasługa. Jednak potem właśnie one doznają największej z klęsk, doznają utraty - życie wydzierane jest z ich objęć. To jedyne i niepowtarzalne - odchodzi w chaos świata - świata niesprawiedliwego i okrutnego. Orientują się, że nie wiedząc rodziły i cierpliwie pielęgnowały katów i ofiary. I tak metafizyce narodzin przeciwstawia się wszechogarniająca bylejakość i anonimowość śmierci. Kobiety jednak buntują się przeciw tej stracie, przeciw roli rodzicielek mięsa armatniego, a i proroków i bohaterów, kobiety chcą cudu normalności i kontynuacji. Babcie z Buenos Aires walczą o odnalezienie swych wnuków, matki amerykańskich żołnierzy nie chcą zbawiania świata kosztem życia swych synów, Czeczenki walczą o biologiczne przetrwanie a rosyjskie matki jednoczą się przeciwko czeczeńskiej wojnie, kobiety Izraela stają obok matek palestyńskich samobójców, kobiety Iraku, kobiety Afganistanu Kobiety stają razem po stronie życia, przeciw stracie.
/z wypowiedzi zespołu/

Z prasy:
Sposób, w jaki Ósemki organizują przestrzeń w plenerze, ich umiejętność budowania metafor za pomocą wyraźnych, mocnych scen, oryginalne wykorzystanie ulicznych środków teatralnego wyrazu - to klasa sama w sobie. Czas matek to spektakl o tych, które w bólu rodzą i w bólu opłakują śmierć swoich dzieci na wszystkich wojnach świata. Od zarania po dzień dzisiejszy. Kto inny, jak nie Teatr Ósmego Dnia ukazałby scenę porodu jako podwieszone na linach wijące się ciała, a sam akt narodzin skropił sowicie wodą? Kto pokazałby dziecięce igraszki jako akrobatyczne skoki na batucie? Kto wyprawę na wojnę zamknąłby w scenie mycia, ubierania i wręczania ciężkich butów na drogę? Kto szukałby zaginionych synów za pomocą powiewających na wietrze płacht, na których wyświetlają się ich fotografie? Kto wojnę pokazałby jako tortury zadawane z kijem golfowym w dłoni? Kto wreszcie zamknąłby przedstawienie ogromną wieżą z ociekających męskich koszul, wypranych, wytrzepanych i wyżętych z furią, gniewem i rozpaczą przez kobiety, które straciły bliskich?

Ewa Obrębowska-Piasecka, Gazeta Wyborcza Poznań, 30.06. 2006 r.


Noc Animacji oraz filmy Żuka i Grupa T. Sudnika
Przegląd animacji z całego świata:
Agricultural Report - Melina Sydney Padua, 2’
The Ecstasty of Gary Green - Jack Feldstein, 15’
The Glove - Juan Pablo Zaramella, 10’
Podróż na Marsa - Juan Pablo Zaramella, 16’
Cirugia - Alberto Gonzalez, 2’

Przegląd teledysków studentów z ASP w Poznaniu
Oddalenie - Ł. Jankowski, 4’
Rapatapa to ja - A. Janas, 5’
Crack of Doom - Natalia Wilkoszewska, 3’
Singapore - Emilia Prosół, 3’
Thief - Wojciech Hoffman, 6’
Someway - Wojciech Hoffman, 3’
Finally - Emilia Prosół, 3,5’
Orkiestra - Cezary Kwaśny, 1’
Bang Bang - Monika Kuczyniecka, 2’
Snowman - Dead City - Zofia Strzelecka, 2’

Przegląd etiud studenckich z ASP w Warszwie, Krakowie i z PWSTFiT w Łodzi
Kroniki Aksolotlów - Jakub Woynarowski, 3’
Przypadek - Joanna Rusinek, 8’
Meteoria - Olga Woszczyna, 13’
Remont - Wojciech Brzozowski, 4’
Cyrk - Monika Mucha, 9’
Jutro - Katarzyna Agopsowicz, 7’
Zastygłe - Maria Görlich, 9’
Kartki - Paweł Weremiuk, 11’
Krzywe nogi - Ola Wroniewicz, 2’
Gravity and Gran Piano - James Neal, 6’
Laboratorium - Malwina Ziemkiewicz, 10’
Jeden - Mateusz Jarmulski, 4’
Film, że mucha nie siada - Michał Poniedzielski, 2’
Dunia - Joanna Jasińska, 7’
Dzieci lubią misie, misie lubią... - Marta Stróżycka, 6’

więcej informacji o imprezie »

« zobacz pełny kalendarz »
« powrót do strony głównejbrak imprez w tej kategorii w najbliższym czasie


zobacz pełny kalendarz imprez »

Pole Mokotowskie to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Miła atmosfera, liczne puby i imprezy, to coś dla Ciebie!

Odwiedź dział rozrywka i zobacz jakie imprezy czekają na Ciebie w najbliższym czasie. Dowiedz się co ciekawego dzieję się na Polu Mokotowskim w pubach i klubach!

zobacz więcej informacji »

Jestem zainteresowany / Uważam że to ciekawy pomysł:
możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego
możliwość wypożyczenia rowerów
możliwość wypożyczenia leżaków
możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (piłki, badminton, bule, ...)
koszulki jako pamiątka z Pola Mokotowskiego
kalendarz na 2012 rok ze zdjęciami z Pola Mokotowskimi
możliwość wypożyczenia książek do czytania na Polu
więcej imprez plenerowych (masowych)
więcej zajęć sportowych (rozgrywki)
więcej zajęć edukacyjnych (spacery z przewodnikiem, warsztaty, pokazy)zobacz wyniki »Zobacz najnowsze filmy z Pola Mokotowskiego w dziale TV!

więcej na TV.PoleMokotowskie.pl »


Strona główna  ::  Kalendarz imprez  ::  Przydatne informacje  ::  Historia Pola  ::  Wizja Pola  ::  Mapka Pola  ::  Galeria  ::  Forum dyskusyjne

Rozrywka  ::  Kultura  ::  Sport  ::  Zdrowie  ::  Psy  ::  Praca  ::  Edukacja  ::  Gastronomia  ::   Niepełnosprawni  ::  Konkursy  ::  Linki  ::  Kontakt